राजपुरमा किर्ते हस्ताक्षर गरि नागरिकता बनाइदिने विश्वकर्मा पक्राउ, वडा अध्यक्ष र सचिव फरार!

डेली न्युजराप्ती       २ असार २०८० ११:३४ मा प्रकाशित     62 No Comments

दाङ । दाङको राजपुरमा किर्ते हस्ताक्षर गरि नागरिकता बनाउने विश्वकर्मा पक्राउ परेका छन् । राजपुर गाउँपालिका वडा नम्बर ५ सिमल खुटीका ज्ञान बहादुर विश्वकर्माले छोरीको छोरा, नाति विवेक विश्वकर्मालाई आफ्नो छोरा भनी किर्ते हस्ताक्षर गरेर नागरिकता बनाइदिएको पाइएपछि विश्वकर्मा पक्राउ परेका हुन् ।
विश्वकर्माले गत बैशाख महिनाको २७ गते गाउँका पाँच जना सर्जमी साक्षीलाई वडामा लगि नातिलाई छोरा बनाई जन्म दर्ता बनाएका थिए । जन्म दर्ताको आधारमा विश्वकर्मालाई वडाले नागरिकताको लागि सिफारिस पनि दिएको देखिन्छ ।

त्यसपछि विश्वकर्मा बैशाख २८ गते ईलाका प्रशासन कार्यालय लमहीबाट सिफारिसका आधारमा विवेकले नागरिकता प्राप्त हुन् । तर विवेकले किर्ते गरेर नागरिकता प्राप्त गरेको खबर जिल्ला प्रशासन कार्यालय दाङमा उजुरी परेपछि प्रहरीले उनलाइ तत्काल पक्राउ गरेको हो ।

त्यस्तै यता राजपुर गाउँपालिका वडा नम्बर ५ का वडा अध्यक्ष टंकबहादुर विष्टलाई यस विषयमा बुझ्दा नागरिकता बनाउने व्यक्तिले आफुलाई झुक्याएर सिफारिस गर्न लगाएको बताएका छन् । विगत ३ वर्ष पहिलेदेखि वडामा सचिव भएर काम गर्दै आएका वडा सचिव हालका सहायक सचिव साधाराम यादव बिदा लिएर छोराको उपचारमा रहेको समय अहिलेका थायी सचिव सन्तोष भण्डारी र आफुलाई गाउँका पाँच जना सर्जमी साक्षी ल्याएर जन्म दर्ता बनाउन लगाएको बताउनुभयो ।

टोल समितिका अध्यक्ष जस्ता जिम्मेवार व्यक्तिहरु सर्जमी साक्षी भएर आएपछि हामीले जन्म दर्ता दिएका हौं अध्यक्ष विष्टले भन्नु भयो । तर नातिलाई छोरा भनि किर्ते गरि नागरिकता दिएको उजुरी जिल्ला प्रशासन कार्यालय दाङमा परेपछि तत्काल बुवा भनिने बाजेलाई गत जेठ २५ गते बिहीबार नै प्रहरीले पक्राउ गरि जिल्ला अदालतबाट म्याद थप गरि आवश्यक अनुसन्धान गरिरहेको छ भने छोरा भनिने नातीलाई जेठ महिनाको २८ गते ईलाका प्रशासन कार्यालय लमहीमा नागरिकता सहित बुझाइएको वडा अध्यक्ष विष्टले जानकारी दिनुभयो ।

यस्तै वडा अध्यक्ष विष्टले १७ वर्ष ४ महिना आफु राष्ट्रसेवक नेपाली सेनामा रहेर काम गरेको र वडा भित्रका विभिन्न समस्या बुझेको भएपनि पारिवारिक अवस्था अलि नबुझेको हुँदा पाँच जना सर्जमीको आधारमा नागरिकता सिफारिस दिएको बताउनु भयो । तर विवेकको बारेमा बुझ्दा उनको बुवा संकटकालमै मृत्यु भएको र आमा अर्को श्रीमानसंग भारत रहेको बुझिएको छ । सर्जमी साक्षीहरु साबित्रा कुमारी विश्वकर्मा,गौसरी बोहरा,बुद्धिमाया घर्ती,रमेश घर्ती,मन कुमारी घर्तीसंग वडा अध्यक्षले बुझ्दा उनिहरु पहिलेदेखि नै विवेकको बारेमा जानकार रहेको बताएका छन् । विवेकको उमेर नेपाली नागरिकता पाउने समय पुग्दा समेत उनी बिना नागरिकताको भएपछि उनको समस्यालाई मध्यनजरगरि साक्षी बसेको सर्जमी साक्षीहरुले बताएकाहुन्।

त्यस्तै यता राजपुर गाउँपालिका अध्यक्षसंग यस विषयमा बुझ्दा आफुलाई जानकारी नभएको बताउनु भएको छ । यस विषयमा मलाई जानकारी वडा अध्यक्षले गराउनु भएको थिएन मलाई त जिल्ला प्रशासन कार्यालयबाट जानकारी प्राप्त भयो अध्यक्ष बुढाथोकी भन्नूभयो।

उता जिल्ला प्रहरी कार्यालय दाङका प्रबक्ता राजन गौतमसंग यस विषयमा बुझ्दा नागरिकता दिने र लिने दुबैजनालाई पक्राउ गरिएको बताउनु भयो । त्यस्तै उहाँले ६ जना सर्जमी साक्षीलाई पनि नियन्त्रणमा लिएर अनुसन्धान गरिरहेको बताउनु भयो । तर वडा अध्यक्ष र वडा सचिवको नाममा पक्राउ पुर्जी जारी भएपछि अहिले अध्यक्ष र सचिव दुबैजना फरार रहेको प्रबक्ता गौतमले जानकारी दिनुभयो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

सम्वन्धित समाचार