शरणार्थी अफगानिस्तान फिर्ता!

डेली न्युजराप्ती       ३२ जेष्ठ २०८० ११:२७ मा प्रकाशित     136 No Comments

काठमाडौँ । तालिबान नेतृत्वको शरणार्थी र स्वदेश फिर्ता मन्त्रालयले मंगलबार पाकिस्तानले महिला र बालबालिका सहित करिब ५३१ अफगान शरणार्थीहरूलाई निर्वासित गरेको अफगानिस्तानमा रहेको खामा प्रेसले रिपोर्ट गरेको छ। शरणार्थीहरूलाई आवश्यक सहायता लिन अन्तर्राष्ट्रिय आप्रवासन संगठन (आईओएम) ले परिचय गराइएको पनि उनले बताए। अगस्ट २०२१ मा तालिबानले सत्ता ग्रहण गरेपछि हजारौं अफगानीहरू अफगानिस्तानबाट भागेका छन् । सुरक्षा र रोजगारीका अवसरहरूको खोजीमा पाकिस्तान र इरान जस्ता छिमेकी राष्ट्रहरूमा प्रवेश गरेको एक रिपोर्टमा भनिएको छ। विगतका महिनाहरूमा, तालिबान अधिकारीहरूले इरान र टर्कीबाट जबरजस्ती वा स्वेच्छाले हजारौं अफगान शरणार्थीहरू देश फर्केको रिपोर्ट गरेका छन्।
यसैबीच, पाकिस्तानी प्रहरीले गत हप्ता इस्लामाबाद, रावलपिंडी र अन्य प्रमुख सहरहरूबाट कानुनी स्टे पर्मिट (भिसा) दिन नसकेका सयौं अफगान नागरिकहरूलाई पक्राउ गरेको खामा प्रेसले रिपोर्ट गरेको छ। पाकिस्तान र इरानले लगातार अफगान आप्रवासीहरूलाई दैनिक रूपमा अफगानिस्तानमा हिरासतमा राखेका छन्। वर्षौंदेखि, अफगानहरू मानवीय संकट र आर्थिक चुनौतीका कारण छिमेकी राष्ट्रहरूमा बसाइँ सरिन बाध्य छन्। आयोजक देशहरूमा रहेका अफगान शरणार्थीहरूले कानुनी स्थिति, बेरोजगारी, अनिश्चितता र प्रहरीबाट उत्पीडन जस्ता विभिन्न चुनौतीहरूको सामना गर्छन्। अफगानिस्तानको खामा प्रेसले तालिबान नेतृत्वको शरणार्थी र स्वदेश फिर्ता मन्त्रालयलाई उद्धृत गर्दै इरानबाट २,००० भन्दा बढी अफगान शरणार्थीहरू देश फर्केका छन्। कम्तिमा ५३४ अफगान शरणार्थीहरूले पश्चिमी हेरात प्रान्तको इस्लाम काला हुँदै अफगानिस्तान गएका थिए । २ हजार फर्केकाहरू मध्ये कम्तिमा २८८ लाई आधारभूत आवश्यक सहायता प्राप्त गर्न अन्तर्राष्ट्रिय आप्रवासन कार्यालय (आईओएम) मा परिचय गराइएको थियो। इरानबाट अफगानिस्तान फर्कने अफगान शरणार्थीहरूको संख्या हालैका महिनाहरूमा धेरै कारणहरूले गर्दा पहिले कहिल्यै नदेखिएको दरमा बढेको प्रतिवेदनले जनाएको छ।
यसअघि, तालिबानका शरणार्थी विभागका प्रमुख निमरुज मौलावी अब्दुल्लाह रियाजले भनेका थिए कि गत महिनामा ६५,००० भन्दा बढी आप्रवासीहरू पुल—ए—अब्रेशाम क्रसिङ पोइन्ट हुँदै अफगानिस्तान फर्केको खामा प्रेसले रिपोर्ट गरेको छ। तालिबान नेतृत्वको शरणार्थी तथा स्वदेश फिर्ता मन्त्रालयले सन् २०२२ मा ५२७,००० भन्दा बढी अफगान शरणार्थीहरू अफगानिस्तान फर्किएको बताएको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

सम्वन्धित समाचार