समाजवादी मोर्चा र माओवादीहरु बिचको एकता

डेली न्युजराप्ती       २८ श्रावण २०८० ०८:३३ मा प्रकाशित     159 No Comments

अनिल विरही

विप्लव नेतृत्वको नेकपा, प्रचण्ड नेतृत्वको (माओवादी केन्द्र), माधव नेपाल नेतृत्वको नेकपा(एस) उपेन्द्र यादव नेतृत्वको जसपा चारवटा पार्टीहरु बिचमा साझा कार्यक्रमको आधारमा समाजवादी मोर्चा गठन भएको छ । यसले देशभित्र, मोर्चामा रहेका पार्टीभित्र र शक्ति केन्द्रहरुसमेत प्रभावित भएका छन् । यो लेखमा त्यसको विषयमा हाम्रो धारणा संक्षिप्तमा उल्लेख गरिने छ ।

मोर्चा बन्नुको कारण र पृष्ठभूमि

गत निर्वाचनमा अपेक्षित परिणाम नआए पछि र निर्वाचन अगाडि नै छलफल गर्दै आएका प्रचण्ड, माधव नेपाल र बाबुराम भट्टराई ‘समाजवादी केन्द्र’ बनाउने र त्यसलाई ३ वटा पार्टीबिच पार्टी एकता गर्ने सोच र योजनामा थिए । निर्वाचन लगतै प्रचण्ड प्रम बन्ने सम्भावना बन्यो र उपेन्द्र-प्रचण्ड निकटता भयो । उपेन्द्र यादव बाबुरामलाई एक्ल्याउने पक्षमा उभिनु र तत्कालको लागि प्रचण्डलाई बाबुराम भन्दा उपेन्द्र बढी उपयोगी भएका कारण बाबुराम टाढा भएर गए । त्यहिबिच लामो समयदेखिको छलफल पश्चात नेकपा र अरु पार्टीहरुबिच देशलाई निकास दिने र विदेशी हस्तक्षेप रोक्ने तथा देशलाई समाजवादतिर लैजाने साझा कार्यक्रमको आधारमा समाजवादी मोर्चा बन्यो । दलाल पुँजीवादी व्यवस्थामा आएको सङ्कट र अमेरिकी हस्तक्षेपको दबावमा परेर समाजवादी मोर्चा बनेको हो । माधव नेपाल गैरसंसदीय पार्टी नेकपासँग सहकार्य नगर्ने पक्षमा थिए। तर विप्लव बाहेकको मोर्चा आवश्यक नभएको भन्ने प्रचण्डको अडानपछि माधव नेपाल पनि तयार भए । वर्तमान संविधान र जनयुद्धलाई हेर्ने सोचमा माधव नेपाल भन्दा उपेन्द्र यादव र झलनाथ खनाल अग्रगामी देखिन्छन् । २०७५ मा नेकपालाई प्रतिबन्ध लगाउन दवाब दिने अमेरिका नै हो । हाल एमसीसी, आईपीएस र अमेरिकी घुसपपैठको विरुद्ध अग्रभागमा रहेर नेकपा लडिरहेको छ । त्यसैले अमेरिका नेकपालाई घेरा कस्न चाहन्छ र त्यस – सँग हिमचिम गर्ने शक्तिहरुलाई दण्डित गर्न चाहन्छ । अहिले उपेन्द्रलाई गौर हत्याकाण्डमा पुर्याएर प्रचण्ड- उपेन्द्र दूरी बढाएर सरकार ढाल्ने खेल चलिरहेको छ । ओली र गगन दुवैलाई प्रम बनाउन नचाहेका शेरबहादुर देउवा काङ्ग्रेस र आफ्नो गुटसमेत कमजोर नहुने तथा अमेरिकाको दबाबसमेत सम्बोधन हुनेगरी शेखर कोइरालालाई प्रम बनाउन तयार हुन सक्छन् ।

प्रचण्डका दुःख

अनन्त, जनार्दन र प्रचण्डका ३ समूह र अरु थुप्रै उपगुटले नेकपा (माओवादी केन्द्र) थलिएको छ । प्रचण्डले आफ्नो गुट सुदृढ गरिरहेका छन् । प्रचण्डले जतिधेरै चाकरी गरेपनि अमेरिकाले स्विकार गर्दैन । पश्चिमी देशहरू र भारत आफ्नो स्वार्थ पूरा भएमा कम्युनिस्ट नामधारी भएपनि स्विकार गरेको देखिन्छ । तर अमेरिकाले स्विकार्दैन । माओवादीप्रति नरम भएकै कारण सिआईए, रअ र नेपाली सेनाको संयोजनमा राजा विरेन्द्रको हत्या – भएको ‘ओपन सेक्रेट’ हाम्रो सामू छँदैछ। के.पी. ओली- समेत अमेरिकाको निशानामा छन् । साम्राज्यवादले नपत्याउने, जनतातिर फर्कने हिम्मत नमुने, आफ्नै अतित र पार्टी नामको आर्थिक स्वार्थ समूहको गनगन र प्रहारले प्रचण्ड सुर्किने गाँठो गलामा लगाए झैं भएका छन् । त्यसैले प्रचण्डलाई विप्लव चाहिएको छ । अमेरिकाले नेपालमा सेना, प्रहरी, अदालत, अर्थतन्त्र, कर्मचारीतन्त्र कब्जा गरेको छ । राजनीतिमा गगन-रवि- सिकेका सरकार र अमेरिकी ब्यारेक अन्तिम लक्ष्य छ । त्यसो भयो भने (त्यो कार्य कांग्रेसबाटै पनि हुनसक्छ) सरकारले नै अमेरिकी ब्यारेक राख्न दिने निर्णय गर्न सक्छ । त्यसो भयो भने सत्तामा व्यापक ध्रुविकरण हुनेछ र नेपालमा राष्ट्रिय मुक्ति आन्दोलन शुरु हुनेछ । त्यसकारण अमेरिकाको निशानामा परेको हाम्रो पार्टिलाइ अमेरिकाले नपत्याएका शक्तिहरु, अमेरिकाका कमजोर दलालहरु र देशभक्त चाहिएको छ । हो ठिक यहीं कतै प्रचन्ड चाहिएको छ ।
जनयुद्धका उपलब्धिको आंशिक नै भएपनि रक्षार्थ प्रचण्डको उपादेयता छ । प्रचण्ड सरकारका केडी निर्णयहरु सकारात्मक छन् । दलाल पुँजीवादको विरोध, समाजवादको प्रचार, संविधान बदल्ने कुरामा सहमती, गैरसंसदीय शक्तिसँग सहकार्य (विप्लव) प्रचण्डका सकारात्मक पक्ष हुन् । अवसरवादी र ढुलमुले शक्ति हुनुको कारण प्रचण्डले कुनै पनि बेला साम्राज्यवादसँग सम्झौता गर्न सक्छन् । त्यसतर्फ सचेत रहने, जनता र आफ्नो पंक्तिलाई सतर्क राख्ने र सकारात्मक कामको लागि सहयोग र प्रोत्साहित पनि गर्नुपर्छ। गतिशीलता प्रचण्डको युवाकालदेखि कै प्रवृत्ति हो ।

समाजवादी मोर्चाको भविष्य

समाजवादी मोर्चा बन्नासाथ त्यसलाई असफल पार्ने हर्कतहरू भएका छन् । त्यसमा काङ्‌ग्रेसको शेखर कोइराला गुट अगाडि छ । कोइरालाले संसदीय व्यवस्था भन्दा बाहिरको शक्तिसँग मोर्चाबन्दी गरेर प्रचण्डले लोकतन्त्र र कांग्रेसलाई कमजोर पार्न खोजेको आरोप लगाएका छन । त्यो कुरा शेखर समुहबाट निस्केको अमेरिकाको वाणी हो । मावोवादी केन्द्र भित्रैबाट प्रचण्डलाई विप्लवले प्रयोग गर्यो भनेर वा पार्टी एकताका हावादारी आँकलन ओकलेर विषयान्तर गरिएको छ । अमेरिकाले पार्टी भित्रैबाट प्रचण्डमाथि प्रहार गरिरहेको छ । गौर हत्या काण्डको न्यायिक जाँच आवश्यक हो । तर यसैबेला त्यो विसय उठ्नु- उठाउनु भनेको प्रचण्ड – उपेन्द्र गठबन्धन भत्काउने, प्रचण्डको सरकार ढाल्ने षड्यन्त्र देखिन्छ । समाजवादी मोर्चाका संयोजक नै मोर्चा लाई कार्यक्रम विहिन बनाएर युरोप सयरमा निस्केका छन् । अर्कोतिर वर्तमान सरकारले नै नेपाली सेना र अमेरिकी सेनाको संयुक्त कमाण्डमा ब्यारेक राख्ने निर्णय लिनसक्ने अनुमान पनि भइरहेको छ । त्यसो भयो भने समाजवादी मोर्चाको औचित्य रहन्न तर क्रान्तिकारी र देशभक्त शक्तिहरुले समाजवादी मोर्चाको रक्षा गर्नुपर्छ । किनकी यो मोर्चा देशको आवश्यकता र जनचाहनाको कारण बनेको हो । यो विचार फरक भएका पार्टीहरुबिचको साझा कार्यक्रम अनुसार बनेको छ । अर्कोतिर किरण, आहुति, ऋषि कट्टेलसहितको मालेमावादीहरु बिचमा र देशभक्त तथा कम्युनिस्ट बिचमा अर्को मोर्चा बनाउने प्रयास गर्नुपर्छ । अमेरिका आयो र देश झडपतिर गयो भने ३ वटै मोर्चाबिच एकता गरेर स्वाधीनताको लंडाई हुनेछ ।

माओवादीहरू बिचको एकता

जनयुद्धबाट आएका पूर्व माओवादीहरु बिचको पार्टी एकता आवश्यक छ। त्यसो त ओलीसहित सबैको बिचमा एकता‌को जन-चाहना छ । पार्टी एकता कार्यनीतिक विषय होइन । त्यसको लागि मार्क्सवादका आधारभूत विषयमा सहमती आवश्यक हुन्छ । एकतामा आउनेहरु संसदवादबाट बाहिर निस्कनुपर्छ । २०८४ को चुनाव होइन वैज्ञानिक समाजवादको लागि एकता हुनुपर्छ । र जनयुद्ध र शान्ति प्रक्रियाको समीक्षा हुनुपर्छ । हामी उक्त छलफल गर्न तयार छौं । हामी जनचाहना र छलफलबाट भाग्ने संकीर्ण छैनौं र लापरवाह, हावादारी, इतिहासको दायित्व बिर्सेर एकताको वकालत पनि गर्दनौं । एकताको विषय केवल भावना र संसदीय चुनाव‌को विषय होइन । समाजवादी मोर्चाको कामले विषयलाई समाधान गर्न मद्धत गर्नेछ ।

एमसीसी र नेकपा

समाजवादी मोर्चाले १२ बुँदे टिप्पणी लागू गर्न सङ्‌घर्ष गर्ने साझा कार्यक्रम बनाएको छ । १२ बुँदे ब्याख्यात्मक टिपाणी लागू गर्नु भनेको एमसीसी लागू नहुनु हो । अमेरिका त्यसलाई नमान्ने निर्णयमा छ र नेपालको संसदले पारित गरेको विषयलाई पेलेरै जान खोज्दैछ । त्यस्तो अवस्थामा समाजवादी मोर्चाले अमेरिकी परियोजना एमसीसीलाई विकासे संस्थामा सीमित राख्न साझा प्रयास गर्नेछ। तर हाम्रो पार्टी भने एमसीसी खारेजको पक्षमा छ । हाम्रो स्वतन्त्र नीति र सङ्‌घर्ष जारी रहन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

सम्वन्धित समाचार